George Michael

Written by on 21/05/2016

https://www.youtube.com/watch?v=diYAc7gB-0A
George Michael (vlastným menom Georgios Kyriacos Panayiotou; * 25. jún 1963, Londýn, Spojené kráľovstvo – † 25. december 2016, Goring-on-Thames) bol britský popový a soulový spevák a skladateľ.

Narodil sa v severnom Londýne ako syn gréckeho Cyperčana, prisťahovalca menom Kyriacos Panayiotou, ktorý sa v päťdesiatych rokoch minulého storočia presťahoval do Anglicka a zmenil si meno na Jack Panos. Georgeov starý otec z matkinej strany pochádzal z chudobnej robotníckej anglickej rodiny a stará matka naopak z bohatej židovskej rodiny. Aj keď 9. septembra 1982, spolu so svojím priateľom zo školy menom Andrew Ridgeley, vydal ako Wham! debutovú pieseň Young Guns, jeho otec Jack bol dosť skeptický. Otec vlastnil v Edgware dobre zabehanú reštauráciu a prial si pre syna kariéru inú ako hudobnú. Chcel aby sa jeho jediný syn vyučil v tzv. „slušnom zamestnaní“. Ale po prvých drobnejších úspechoch nasledoval jeden hit Wham! za druhým a vtedy dokonca i jeho otec zmenil názor.

Keď v júni 1984 prerazil songom „Careless Whisper“ bol už vnímaný ako hviezda. Nasledovali ďalšie hity ako „Wrap her up“ (s Eltonom Johnom), „A Different Corner“ a hit s Arethou Franklin „I Knew You Were Waiting (For Me)“. Najväčší komerčný úspech dosiahol v roku 1987 so svojím debutovým sólovým albumom „Faith“ z ktorého sa predalo po vydani 14 miliónov a dodnes viac ako 20 miliónov kusov. Tento jeho sólový albumový debut Faith (október 1987) mu vyniesol mnohonásobnú platinu, čo bolo znakom, že éra Wham! sa skončila a už je tu len George Michael. Po pilotnom funky hite „I Want Your Sex“, ktorý sa dostal v Anglicku na singlovú top priečku, nasledovali piesne, ktoré sa vždy umiestňovali na popredných priečkach vo všetkých hitparádach.

Debutový song „Faith“ získal hudobnú cenu Grammy v kategórii „Najlepší album roku 1988“. V roku 1987 dostal cenu Grammy za pieseň v kategórii Najlepší r’n’b spevácky výkon dua alebo skupiny za song „I Knew You Were Waiting (For Me)“, ktorý naspieval spolu so svetoznámou Arethou Franklin. Bol prvým bielym spevákom, ktorý nahral duet s touto soulovou kráľovnou.

Zomrel 25. decembra 2016, vo veku 53 rokov, doma v Goring-on-Thames v Oxfordshire. Podľa jeho agenta Michaela Lippmana zomrel na následky zastavenia srdca. Dôvod jeho smrti nebol oficiálne potvrdený.


Continue reading

Previous post

Whitney Houston


Thumbnail
Current track

Title

Artist