O nás a kto sme

Written by on 16/01/2017

90. roky nepochybne znamenali Zlatý vek podzemných hudobných štýlov katalogizujúcich subkultúrne hnutia. Bez lavíny účtov Tumblr, ktoré ponúkajú nekonečné informácie o tom, čo má vaša obľúbená kapela na sebe, odporúčaní Soundcloudu o tom, koho máte počúvať ďalej, či Twitteru, ktorý dokumentuje detský strach vášho najobľúbenejšieho gitaristu, publikácií, ako je priekopnícky DIY zine Sniffin ‚Glue a groupie -Zameraná hviezda si našla cestu do nedočkavých rúk hudobných fanúšikov po celom svete. Na oslavu jednoduchšieho času je tu prehľad piatich najikonickejších podzemných zónov, o ktorých ste možno ešte nepočuli, a kde si ich môžete prečítať.

Počnúc týmto zoznamom OG všetkých zinov bola Sniffin ‘Glue prvou publikáciou, ktorá zaznamenala punk z pohľadu zasvätených osôb. Vytvorený vo Veľkej Británii v roku 1976, hneď potom, čo redaktor Mark Perry (ktorý bol v tom čase bankovým úradníkom) sledoval koncert skupiny Ramones, nahodilý DIY štýl Sniffin ‚Glue s názvami fixiek, ošúchanou gramatikou, nadávkami a neformálnym písaním vydláždil cesta pre mnoho punkových zinov, ktoré nasledovali. Podriaďujúc sa myšlienke hnutia vytvoriť si vlastnú kultúru a odmietnuť starú, neprihlásilo sa k žiadnym tradičným formám publikovania a v skutočnosti bolo zrušené už po 14 číslach z dôvodu obáv zo začlenenia do bežnej hudobnej tlače. Bohužiaľ nie je katalogizovaný online – ale ak máte sídlo v Londýne, môžete si pozrieť celý archív v zinovej knižnici London College of Communication.

V tom čase bol časopis Star, založený v LA, zameraný na dospievajúce dievčatá, ktorý bol v tom čase považovaný za škandálny, a zaznamenal život najikonickejších skupiniek desaťročia, od Sable Starr po vysoko kontroverzné „detské skupinky“ Sunset Strip. S manifestom, ktorý by sa dal takmer nazvať feministickým, sa prvé vydanie otvorilo rozhnevanými listami učiteľov a rodičov – jeden z nich prekvapil, že časopis „neprišiel zabalený v obyčajnom hnedom papieri“, ako by to urobil pornografický časopis – k čomu sa redakcia tím odpovedal: „Čo tak nechať dievčatá z Arkansasu rozhodnúť o hviezde?“ Predstavoval dokonca komentátora, ktorý mohol prísť priamo od roku 2016 a ktorý uviedol, že mužom ako on sa nepáči táto „balónka Women’s Lib“, ktorú časopis obhajuje. Hviezda, ktorá svojim čitateľom hovorila ako Foxy Ladies (tiež meno pre detské fanynky), nikdy nepodkopala ich tínedžerských čitateľov s feromónmi a okrem komiksov fantasy scenárov obsahovala aj množstvo fotografií mladého Micka Jaggera, napríklad fanúšikov oblieka sa ako glam rocková ikona Marca Bolana a dostane sa do zákulisia. Vďaka piatim tlačeným číslam, ktoré sú starostlivo zhromaždené a digitalizované, máte prístup k celému archívu tu.


Continue reading

Current track

Title

Artist