Cyndi Lauper

Written by on 25/05/2016

https://www.youtube.com/watch?v=PIb6AZdTr-A

Cynthia Ann Stephanie „Cyndi“ Lauperová (* 22. jún 1953QueensNew YorkNew YorkUSA) je americká speváčka, skladateľka a herečka. Úspech mala hlavne v 80. rokoch 20. storočia po vydaní albumu She’s So Unusual. Vydala 11 albumov, sedem kompilácií, jedno Extended Play, tri videoalbumy a viac ako 40 singlov, a od roku 2008 predala viac ako 60 miliónov platní po celom svete.

Dcéra Freda a Catrin Lauperových, Cyndi Lauperová sa narodila a vyrastala v Ozone Park v katolíckej rodine, vo štvrti Queens v New Yorku. Jej matka používa umelecké meno Catrin Dominique pre hudobné videá, v ktorých sa objavila. Jej otec je nemeckého a švajčiarskeho pôvodu, matka naopak talianskeho a amerického (zo Sicílie). Má staršiu sestru Ellen a mladšieho brata Freda (prezývaného Butch).

Ako dvanásťročná sa naučila hrať na akustickú gitaru, ktorú jej dala sestra, a začala písať vlastné texty. Mala rada umenie a hudbu a snažila sa nájsť spôsoby, ako vyjadriť samu seba. Už v ranom veku si začala farbiť vlasy rôznymi farbami. Bola prijatá na osobitnú školu pre študentov s talentom pre výtvarné umenie a vo veku sedemnástich rokov odišla z domova umenie študovať.

Stala sa zakladajúcou členkou skupiny Blue Angel, ktorej debutový album vydala nahrávacia spoločnosť Polydor v roku 1980. Platňa nemala úspech, speváčka vyhlásila úpadok a skupina sa rozpadla. V roku 1983 podpísala zmluvu s nahrávacou spoločnosťou Portrait Rec., ktorá jej vydala prvý sólový album She’s So Unusual. Ten bol veľmi úspešný, získal niekoľko platinových a zlatých platní v rôznych krajinách. Tým sa začala Lauperovej stabilná profesionálna spevácka kariéra.

zdroj: wikipedia


Continue reading

Previous post

Modern Talking


Thumbnail
Current track

Title

Artist