Madonna

Written by on 26/05/2016

Madonna Louise Ciccone známa pod menom Madonna (* 16. august 1958Bay CityMichiganUSA) je americká speváčkaskladateľkaherečka a podnikateľka. Pre spôsob akým od 80. rokov 20. storočia v mainstreamovej populárnej hudbe ovplyvnila vývoj pódiovej prezentácie a textov piesní si vyslúžila titul „Kráľovnej popu“. Vo svojej kariére často mení svoj hudobný štýl ako aj imidž, no napriek tomu si v hudobnom priemysle konštantne udržuje autonómiu. Napriek jej kontroverznej publicite je jej práca hudobnou kritikou vnímaná vcelku pozitívne. Madonna je často inými hudobníkmi označovaná ako inšpirácia, ktorá ovplyvnila ich kariéru.

Narodila sa a vyrastala v Michigane. V roku 1978 odišla do New Yorku, kde plánovala začať kariéru tanečnice. Neskôr vystupovala ako hráčka na bicie nástroje, gitaru a ako speváčka so skupinami Breakfast Club a Emmy. V roku 1982 podpísala nahrávaciu zmluvu so Sire Records a v nasledujúcom roku vydala svoj eponymný debutový album. Po ňom nasledovalo niekoľko jej veľmi úspešných projektovLike a Virgin (1984) a True Blue (1986), ako aj albumy Ray of Light (1998) a Confessions on a Dance Floor (2005), ktoré získali cenu Grammy. Počas svojej hudobnej kariéry Madonna sama napísala a vydala väčšinu svojich piesní a viaceré z nich sa dostali do hudobných rebríčkov. Medzi ne patria piesne „Like a Virgin“, „La Isla Bonita“, „Like a Prayer“, „Vogue“, „Take a Bow“, „Frozen“, „Music“, „Hung Up“ či „4 Minutes“.

Madonninu popularitu sprevádzali aj filmové úlohy v snímkach ako Hľadám Susan. Zn.: Zúfalo (1985), Dick Tracy (1990), Veľké víťazstvo (1992) a Evita (1996). Jej herecké výkony neboli kritikou hodnotené vcelku priaznivo, no v roku 1996 získala Zlatý glóbus za najlepší herecký výkon vo filmovom muzikáli.

Je aj podnikateľkou. V roku 1992 založila spoločnosť Maverick, ktorej súčasťou je aj hudobné vydavateľstvo Maverick Records. Okrem toho má aj svoje vlastné módne značky, píše knižky pre deti, vlastní kluby zdravia a produkuje filmy. Prispieva do viacerých charitatívnych zbierok a od roku 2006 je zakladateľkou charitatívnej organizácie Raising Malawi.

S predajom viac ako 300 miliónov hudobných nosičov je ako žena na popredných miestach Zoznamu najpredávanejších hudobných umelcov na svete. Najpredávanejšou hudobnou umelkyňou je aj podľa Guinnessovej knihy rekordovRecording Industry Association of America (RIAA) s predajom 64,5 milióna nosičov na trhu Madonnu hodnotí ako druhú najviac certifikovanú hudobníčku v Spojených štátoch. Do decembra 2005 mala 12 multiplatinových albumov. Podľa Billboardu je Madonna najúspešnejším sólovým umelcom rebríčka Hot 100 a druhým najúspešnejším hudobným umelcom po skupine The Beatles. Madonna je na vrchole zoznamu hudobníkov s najvyšším peňažným obratom z príjmov (1,4 miliardy dolárov) za vstupenky na koncertných turné. V roku 2006 bola Madonna uvedená do Rokenrolovej siene slávy, je na vrchole zoznamu stovky najvýznamnejších žien pop music, ktorý uverejnil televízny kanál VH1, časopis Rolling Stone ju dal do zoznamu Stovky najvýznamnejších umelcov všetkých čias a Stovky najvýznamnejších skladateľov všetkých čias. V rebríčku 500 najlepších albumov všetkých čias, ktorý v roku 2003 vydal časopis Rolling Stone má Madonna ako jediná speváčka 4 zo svojich vydaných albumov.

V čase manželstva s Guyom Ritchiem, v rokoch 2000 až 2008, žila v Anglicku. Má štyri deti. Zo vzťahu s osobným trénerom a hercom Carlosom Leonom má dcéru Lourdes Mariu Ciccone Leon. S režisérom Guyom Ritchiem má dvoch synov – Rocca Johna Ritchieho a adoptovaného Davida. V roku 2009 sa Madonna rozhodla pre ďalšiu adopciu. Do jej rodiny pribudlo dievčatko Mercy, ktoré tak ako David pochádza z afrického Malawi.

zdroj: wikipedia


Continue reading

Current track

Title

Artist